1 Ocak 2010 Cuma

HAZRETİ ALİ'DEN Yönetene Emirname ...!!!!!! ne güzel de söylemişş..uygulayana.....!!!Hazreti Ali, Halife olduktan sonra Mısır'a bir vali tayin etti. Bu valiye de bir mektup, "emirname" gönderdi. Bu "emirname" de, iyi bir yöneticinin nasıl olması gerektiği etkili bir dille anlatılıyordu.

Halife, her konuyu "dünyevi" bağlamda açıkladıktan sonra sözü Allah korkusu ve Allah'ın adaletine getiriyor. Bu "emirname"nin çoğu bölümü bugün için de bir "insanlık" ve yönetim dersi niteliği taşıyor.

Hazreti Ali "emirname"sinde şöyle diyor:


* Halk için kalbinde sevgi ve merhamet duygularıyla iyilik eğilimleri besle. Sakın biçarelerin başına onları yutmayı ganimet bilen yırtıcı bir hayvan kesilme! Bunlar iki sınıftır: Ya dinde bir kardeşin, ya yaratılışta bir eşin. Evet bunların kabahatleri bulunabilir: Kendilerinde bir takım kusurlar çıkabilir. Hatayla ya da kasıtla işledikleri kabahatleri olsa da ellerinden tutup doğru yola getirmek mümkündür....

* Sakın affettiğinden dolayı pişman olma; hiçbir cezalandırman için de katiyen sevinme...
* Sakın, tam bir kudret sahibiyim, emrederim, itaat ederler, deme...
* İnsanlar hakkındaki bütün kin düğümlerini çöz. Seni intikama doğru sürükleyecek bütün ipleri kes. Sence açıklık kazanmayan şeylerin tümü hakkında anlamamış gibi görün.

* Şunu bunu gammazlayanın sözüne sakın inanma. Çünkü gammaz ne kadar saf görünürse görünsün yine de hilekârdır...
* Bilmiş ol ki, vali ile halk arasında karşılıklı güven ve iyi niyeti davet eden şey, valinin kendilerine hizmette bulunması, yüklerini hafifletmesi ve adaletle hükmetmesidir... Onlara yaptığın iyiliklerin ödülünü sana karşı duyacakları güvenle görürsün. Onlara kötü muamele etmenin karşılığı ise sana duyacakları düşmanlıktır...
* Bu ümmetin ileri gelenleri tarafından işlene işlene gelmiş, herkesin benimsediği ve halkın iyi bir şekilde uyguladığı güzel bir adeti sakın kaldırayım deme...

* Memleketin yararına olan tedbirleri tespit etmek ve senden önce insanlara huzur, güven, doğruluk ve iyilik sağlayagelmiş şeyleri devam ettirmek için bilginlerle ve bilenlerle sürekli olarak görüş ve danış.
bu yazıyı değerli arkadaşım zekai kıran'ın bloğunda okur okumaz, kendisinin de iznini alarak hemen sizinle paylaşmak istedim. kendisini tarif etmekte zorlanacağım çünki o kadar faal ki..!!!!

Girişimci, STK Yöneticisi, Proje Koordinatörü, Çok Okur - Çok Düşünür, Farklı Fikirlerden Beslenir, Sosyal Medya ile İç İçedir, Siyaset ve Sosyal Medya Buluşmasına Aracılık Eder vs vs. bloğuna girince göreceksiniz, anlayacaksınız ne demek istediğimi..


türkiye değişim hareketi'nin bana kazandırdığı yüzlerce insan için minnettarım. zekai bey'i de bu vesile ile tanıdım. kendisi kocaeli il yönetiminde. çok teşekkür ediyorum izin için. yeni yılın ilk gününü kaçırmadan ilk yazı olarak paylaşmalıyım bunu hemennnnnnn:)))) ne şanslı insanım bennn....!!!!! ilk günden güzel başladı bu yıl... yaşasıınnn:))))

1 yorum:

  1. sevgili arkadaşımöncelikle zekai kıran arkadaşımıza sonrada sana çok teşekkür ederim böyle bir yazıyı bizlerle paylaştıgınız için umarım bunu okuyan herkes kimin kim oldugunu anlamakta zorluk çekmez elinize saglık Ali ÖZTÜRK

    YanıtlaSil

yorum yaz

Bu gadget'ta bir hata oluştu