31 Aralık 2009 Perşembe

hanımlarrr bu öğütler bizeeeee Betûl Mardin'den ....demedi demeyinnn:)))
Turkiye’de boyle bir kadin, 1926 dogumlu ama enerjisi benden cok! Dunya ve Turkiye tarihinde cok onemli bir insan. Halkla İliskiler mottosunu Turkiye’ye kazandirmis kisi, cok basarili bir Turk kadini, super sempatik birisi konusurken yasina bakmaksizin ‘Olur mu Abi?’ Bu nasil iş Abi? diye Abi Abi diye konusan, akademik kariyerin ve insan yasaminin doruklarinda olmasina ragmen Universiteden yeni mezun olmus bir kiz gibi daha yapacak cok isim var abi tadinda olan, konusmalarini dinlerken super zevk aldigim saygı duydugum teyzecik : )
” Betül degil benim ismim, Betül Keçi demek ulan!” Benim ismim sapkali U ile yani Betûl Betûl, Meryem anaya verilen Bakire isminden geliyor.” diyen 83 yasinda hirsli bir kadin.
Babası Universiteye yollamamis kendisini Erkeklerin bacaklari kizimin bacaklarina degecek, dusuncesiyle, tabii Betûl hanım gitmis universiteye, yillar sonrada babasina ;
‘ Merak etme babacigim artik bacaklarima erkek bacagi degmiyor, artik hepsi benim karsimda beni dinliyor’ diye mektup yazmis.

81 yaşindaki Haldun Dormen'in eski eşi 82 yaşındaki Betûl Mardin'den kadınlara öğütleri
1. Her sabah spor yapacaksın. Günaşırı filan değil evladım. Her sabah.
2. Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.
3. Günceli takip edeceksin. Haber izle, dergi, kitap, gazete oku. Gündemi yakala. Her konuda kendini “update” et. Yeni çıkan kitapları da bil, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.
4. Evlilik ise şart değil, kafanı takma. Gerekli de değil. Hatta şöyle söyleyeyim: One problem less! (Bir problem eksik!)
5. Çocuk meselesine gelince... Ha işte, burada akan sular duruyor. Yapabiliyorsan yap. Birini bu kadar çok sevmek, onun sorumluluğunu taşımak sadece onu değil, seni de mutlu eder. Doğurmayacaksan, evlat edin. O zaman da senin çocuğun değişen bir şey yok. Evlat edinmeyeceksen de, manevi çocuğun olsun, birini okut, geleceğini şekillendirmesine yardımcı ol.
6. Günde bir kere et ye. Mutlaka her öğün sebze ve meyve ye. Kusura bakma, ben tatlı severim. Tatlıdan uzak dur diyemeyeceğim!
7. Ölümden sonra yaşamak istiyorsan, günlük tut. O küçük notlar, hem kendi hayatının tanıklığı, hem de yarına kalan bir bilgi kaynağı. Mesele benim babam, hiç üşünmeden 60 sene boyunca her gün Ece Ajanda'sına o gün olanları yazmış. Hâlâ açıp okuyorum ve çok faydalanıyorum.
8. Olumlu olacaksın.
9. Bazı şeyleri kabul edeceksin: Bütün kadınların seni sevmesine imkân yok! Demek ki bazı kadınlara dikkat edeceksin.
10. Erkeklere gelince, aynı anda birkaçını sevmeyeceksin. Ama onların böyle bir yeteneği olduğunu bileceksin!!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaz

Bu gadget'ta bir hata oluştu